Lekcje dla szkół średnich

Lekcje dla szkół średnich

Inny kąt widzenia matematyki, kreatywnie napisane wypracowanie, wspinaczka po szczeblach kariery, kulturalnie o designie – popatrzcie na różne tematy używając szkiełka i oka wykładowców Społecznej Akademii Nauk. Przedstawiamy Wam propozycje lekcji i warsztatów, które możemy przeprowadzić w Waszej szkole lub na Społecznej Akademii Nauk w Warszawie.

Zapraszamy do współpracy nauczycieli ze szkół średnich – techników i liceów. Nasi wykładowcy chętnie i bezpłatnie zaprezentują Państwa uczniom ciekawe wykłady, które nie tylko odsłonią przed młodzieżą kulisy akademickiej nauki, ale też pozwolą odkryć nowe pasje i rozwinąć umiejętności.

Poniżej proponujemy listę tematów, jakie możemy przedstawić podczas takich zajęć, ale proszę się do nich nie ograniczać – chętnie weźmiemy pod uwagę Państwa sugestie i dostosujemy wykład do Państwa oczekiwań. Zapraszamy do współpracy!

Nauczycieli z Warszawy i okolic zainteresowanych zaproszeniem do szkół naszych wykładowców zapraszamy do kontaktu i ustalenia szczegółów lekcji. 

Szczegółowy zakres oraz program ustalane są indywidualnie w uzgodnieniu z przedstawicielem szkoły średniej (nauczycielem, dyrektorem, pedagogiem, doradcą zawodowym)

Miejsce przeprowadzenia wykładów:
siedziba Społecznej Akademii Nauk w Warszawie (ul. Łucka 11) ( 2-3 wykłady / warsztaty – czas trwania ok. 3h zegarowych)
lub
siedziba szkoły średniej (1 wykład/warsztat – czas trwania 45 – 90minut).

Termin wykładów – ustalany indywidualnie.

Ekonomia, przedsiębiorczość, zarządzanie

Przedsiębiorczość dla początkujących

Co oznacza „być przedsiębiorczym” we współczesnym świecie? Jak działać, aby być przedsiębiorczym? W jaki sposób kształtować w sobie chęć do działania i być skutecznym? Dlaczego ludzie pracują? Skąd się biorą ceny towarów? Jakie funkcje pełni pieniądz? Czy zakładanie firmy jest trudne i co należy wziąć pod uwagę myśląc o własnym biznesie? Podczas wykładu dowiemy się, co charakteryzuje osoby przedsiębiorcze i w jaki sposób można rozbudzać w sobie przedsiębiorczość. Osoby przedsiębiorcze dostrzegają szanse w swoim otoczeniu i potrafią je wykorzystać. Takie osoby często wykorzystują techniki, których można się nauczyć.

ABC przedsiębiorstwa

Jakie mamy rodzaje przedsiębiorstw? Czym jest biznesplan i dlaczego należy od niego zacząć planując założenie firmy? Czy w biznesie liczą się tylko pieniądze? Podatki – czyli za co tak naprawdę płacimy państwu? Jak dobrze opracować pomysł na biznes, aby zwiększyć szanse na sukces?

Jak oszczędzać? Kilka słów o procentach w bankach

Myślisz o wzięciu kredytu studenckiego? Ta lekcja jest dla Ciebie! Jak kontrolować wydatki? Jak skutecznie oszczędzać? Jak uniknąć spirali zadłużenia?

Krótka historia pieniądza: od barteru do bitcoina

Zaczniemy w czasach, gdy świat toczył się bez pieniędzy, w oparciu o wymiany barterowe. Skończymy na walutach internetowych. Porozmawiamy o cechach idealnego pieniądza i spróbujemy zdefiniować czym jest pieniądz i jaka jest jego realna wartość.

Umownie rzecz ujmując

Co to jest umowa? Jakie mamy rodzaje umów? Czy wsiadając do taksówki albo idąc do kina zawieramy jakąś umowę? Jakie mamy prawa jako konsumenci? Gdzie szukać pomocy, kiedy czujemy się oszukani? Podczas wykładu uczniowie dowiedzą się, co to są umowy cywilnoprawne i jakie są rodzaje umów, co wynika z zasady swobody umów, a także co to jest forma umowy i kiedy zawarta umowa jest nieważna. Nasi wykładowcy wyjaśnią również, czy trzeba być pełnoletnim, żeby zawrzeć ważną i skuteczną umowę oraz jakie konsekwencje można ponieść w związku z niewykonaniem umowy.

Dziennikarstwo, pedagogika, resocjalizacja

Prawda, kłamstwo, dziennikarstwo – życie w epoce „fake news”

Fake news, fałszywe informacje, postprawda i alternatywne fakty – dokąd zmierza informacja? Czy prawdziwy dziennikarz może naginać prawdę?

Efektywna komunikacja

Co cechuje mówienie Leszka Balcerowicza, Lecha Wałęsy i ks. Tischnera? Jak budować ciekawe syntezy i przekaz główny? Co powinieneś wiedzieć o współczesnym kanonie wypowiadania się? Publiczne występowanie to jedna z głównych umiejętności przydatnych w codziennym życiu. Skuteczne przemawianie i odpowiednie argumentowanie stanowi przewagę konkurencyjną. Umożliwia przekonanie do swoich racji innych. Ułatwia również mierzenie się z edukacyjnymi wyzwaniami, takimi jak wygłaszanie referatów, odpowiedź na maturze ustnej czy branie udziału w debatach.

Powiedz to głośno i wyraźnie – jak używać głosu w wystąpieniach publicznych?

Czy zastanawialiście się kiedyś jak brzmi Wasz głos? Jak go słyszą Wasi rozmówcy? Czy mógłby być bardziej przekonujący, dźwięczniejszy? Jak słychać Was w słuchawce telefonu, a jak, gdy mówicie do mikrofonu? Opowiemy Wam o pracy z głosem i pracy głosem z perspektywy studia radiowego.

Sztuka mówienia o sobie

Jak zaprezentować się na rozmowie rekrutacyjnej? Jak przedstawić się z najlepszej strony? Jak mówić, żeby nas słuchano? Na co należy zwrócić uwagę planując wystąpienie publiczne? Czy wiesz, że wypowiadane słowa to tylko 7% przekazu, jaki dociera do rozmówcy? Pozostałe 38% stanowi sposób mówienia, a aż 55% komunikatu to Twoja mowa ciała. Lekcja pomoże Ci odnieść sukces na maturze ustnej.

Socjologia, psychologia, bezpieczeństwo narodowe

Jak nie stresować się stresem?

Czym jest stres i jak sobie z nim radzić? Jak wygrać w starciu z negatywnymi emocjami? Czy można czerpać korzyści ze stresu? Nie pozwól, by na maturze zjadły Cię nerwy – nauczymy Cię jak opanować złe emocje.

Budowanie kariery - od matury do emerytury

Pewnie wiesz już jakie studia wybrać, wyobrażasz sobie sukcesy w wybranej dziedzinie. Sukces zawodowy możliwy jest jednak tylko dzięki poznaniu własnego potencjału, określeniu możliwości, skonfrontowaniu zdolności i umiejętności z wymaganiami rynku pracy. Podczas warsztatu postaramy się wspólnie określić Twoją osobowość zawodową, spróbujemy wydobyć mocne strony oraz odnaleźć możliwość pozwalające na skuteczne budowanie Twojej ścieżki kariery.

Zbrodnia i kara - czyli kilka słów o socjokryminologii

Po czym poznać psychopatę? Jak reagować w sytuacji zagrożenia? Ciekawe przypadki z policyjnych raportów.

Sztuka mówienia nie, czyli asertywność w praktyce

Warsztat dotyczy asertywności w kontekście narkotyków. Jak odmawiać i dlaczego odmawiać? Czy marihuana szkodzi? Czy jedna tabletka LSD może uzależnić? Jak nasz mózg reaguje na narkotyki? Jak reagować gdy jesteśmy świadkami sprzedaży narkotyków? Jak walczyć z nałogami?

Grafika, Informatyka

Jeden obraz – tysiąc słów

Jak budować infografiki? W jaki sposób przekazywać informacje, aby były one atrakcyjne dla odbiorcy i dobrze zapamiętane?

Cyberbezpieczeństwo

Wprowadzenie do bezpieczeństwa systemów informatycznych. Wybrane aspekty administrowania bezpieczeństwem informacji. Problematyka prywatności i ochrony danych osobowych. A co jeśli hakerzy wyłączą nam elektrownie? Cyberataki i ich konsekwencje.

Jak pokazać światło?

Światło określa przekaz – na obrazie, na rysunku, na fotografii. Jak właściwie oddać światło w naszej pracy?

Warsztat fotografii telefonicznej

Telefon obecnie pełni więcej funkcji niż aparat do dzwonienia i odbierania połączeń. Jest naszym kalendarzem, pocztą, sklepem, a także aparatem fotograficznym i kamerą. Podczas spotkania opowiemy Wam na co zwracać uwagę robiąc zdjęcia na Instagram.

Fizjoterapia, kosmetologia, pielęgniarstwo

Wstęp do anatomii układu ruchu człowieka

Zapoznanie z tajnikami budowy, prawidłowym funkcjonowaniem układu ruchu człowieka oraz najczęstszymi błędami popełnianymi w trakcie aktywności fizycznej prowadzącymi do przeciążeń i kontuzji. Podsumowanie wykładu będzie wprowadzeniem w złożoność budowy i czynności ciała człowieka oraz zachęceniem do pogłębiania wiedzy anatomicznej jako bardzo przydatnej dla każdego człowieka.